No products in the cart.
Sterling Silver Diamond Cut Rope Style Chain (1.40 mm)
$40.99 – $61.99Price range: $40.99 through $61.99
Description
This classic chain is crafted in gleaming sterling silver with rhodium polish. Featuring a diamond cut rope type design, it has a width of 1.4 millimeters and is secured with a lobster clasp.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Width : | 1.40 mm |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Type : | Rope |
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Size | 16 18 20 22 24 |
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Rope, |
| Width | 1.40 mm |
| Chain Type | Rope |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 3 gram(s) |
Related products
18k White Gold Box Chain 0.6mm (0.60 mm)
$380.99 – $497.99Price range: $380.99 through $497.99
10k Yellow Gold Semi Solid Miami Cuban Chain (4.50 mm)
$1,563.99 – $2,107.99Price range: $1,563.99 through $2,107.99
Sterling Silver Diamond Cut Rope Style Chain (2.90 mm)
$155.99 – $250.99Price range: $155.99 through $250.99
14k White Gold Solid Curb Chain (3.60 mm)
$1,489.99 – $2,446.99Price range: $1,489.99 through $2,446.99
14k Yellow Gold Round Box Chain (2.5 mm)
$1,162.99 – $1,657.99Price range: $1,162.99 through $1,657.99
Rhodium Plated 1.8mm Sterling Silver Popcorn Style Chain (1.80 mm)
$39.99 – $52.99Price range: $39.99 through $52.99
14k Yellow Gold Octagonal Box Chain (1.00 mm)
$619.99 – $918.99Price range: $619.99 through $918.99





















