No products in the cart.
Triple Triangle Pendant with Diamonds in 14k White Gold (1/5 cttw)
$821.99
Description
A uniquely gorgeous triple triangle diamond pendant hangs from a 16 inches cable chain and secured with a lobster closure made of 14k white gold.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 1/5 cttw |
| Width : | 1/5 cttw |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.18 |
| Number Of Diamonds : | 41 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 16 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.51 in |
| Mincttw | 0.18 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 41 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Length | 0.79 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
Related products
14k White Gold Solid Figaro Bracelet (3.80 mm)
$787.99 – $903.99Price range: $787.99 through $903.99









