No products in the cart.
Sterling Silver Ridged Hoop Earrings with Textured Design
$97.99
Description
Three hoop sections with the textured and smooth surface delightfully entwined on these round hoop earrings. Made of sterling silver with rhodium plating and secured with snapbacks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 5.8 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 28.45 mm |
| Length : | 28.45 mm |
Additional information
| Weight | 5.8 lbs |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 1.12 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 1.12 in |
| Approximate Weight | 5.8 gram(s) |





