No products in the cart.
Sterling Silver Rhodium Plated Thin Large Polished Hoop Earrings (2x40mm)
$69.99
Description
Commanding in its size but gracefully thin in style, this pair of hoop earrings features rhodium plated polished finishing. Crafted in sterling silver and comes with snap style locks.
Product Details:
| Approximate Weight : | 4.4 grams |
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 2.00 mm |
| Diameter : | 40.00 mm |
Additional information
| Weight | 4.4 lbs |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Hoops |
| Width | 1.75 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 1.75 in |
| Approximate Weight | 4.4 gram(s) |





