No products in the cart.
Sterling Silver Cascading Dual Heart Diamond Accented Pendant (.02 cttw)
$111.99
Description
A glamorous diamond embellished heart motif is suspended from a rose gold-plated upper element on this gorgeous cascading style pendant. Crafted in sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18″ |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Width : | 0.04 in |
| Item Width : | 0.50 in |
| Item Height : | 0.75 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Number Of Diamonds : | 6 |
| Setting Type : | 437 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Setting Type | 437Prongs |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 6 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Length | 18 |
| Chain Metal | 925 Sterling Silver |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 0.04 in |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Item Height | 0.75 in |
| Item Width | 0.50 in |