Sterling Silver Anchor Chain Necklace (4.30 mm)
$254.99 – $304.99Price range: $254.99 through $304.99
Description
Bold and timeless, this Sterling Silver Anchor Chain Necklace features solid interlocking links in a polished 4.30 mm width, available in both 20 inches, 22 inches and 24 inches in length. Its classic maritime inspired design makes it a standout piece, whether worn solo or layered. Crafted for strength and shine, this heavyweight chain is finished with a durable lobster clasp, offering both security and style for everyday wear or special occasions.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Type : | Anchor |
| Length : | 4.30 mm |
| Stone Type : | rutilated-quartz |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 20 | 20.4 grams |
| 22 | 22.4 grams |
| 24 | 24.4 grams |
Additional information
| Weight | 20.4 lbs |
|---|---|
| Size | 20, 22, 24 |
| Metal | Sterling Silver |
| Metal Stamp | 925 |
| Style Name | Fancy, |
| Shape | Cushion |
| Stone Treatment Method | Not Treated |
| Length | 4.30 mm |
| Chain Type | Anchor |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Stone Type | Rutilated Quartz |
| Adjustable Size | Rutilated Quartz |
| Approximate Weight | 20.4 gram(s) |
Related products
Gold Over Sterling Silver Cubogas Chain Necklace
$358.99 – $393.99Price range: $358.99 through $393.99








