No products in the cart.
Round Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
$3,493.99
Description
This timeless common prong eternity ring set in 14k white gold features the sparkle of brilliant round cut lab grown diamonds, while open gallery sides allow additional views of the stones.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Width : | 4.70 mm |
| Minimum Weight : | 5.96 |
| Shape : | round-shape |
| Color : | F-G |
| Clarity : | VS2-SI1 |
| Setting Type : | Prong |
| Stone Creation Method : | Lab Grown Diamond (CVD Process) |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Eternity, |
| Setting Type | Prongs |
| Width | 4.70 mm |
| Shape | Round Diamond |
| Average Color | F-G Diamond |
| Average Clarity | VS2 Diamond |
| Stone Creation Method | Lab Grown Diamond |
| Adjustable Size | Prongs Diamond |
| Surface Marking | Prongs |
| Color | F-G |






