No products in the cart.
Malachite Geometric Rectangle Necklace in 14K Yellow Gold
$581.99
Description
Crafted in 14k yellow gold, this necklace highlights a striking rectangular malachite pendant with vibrant green tones and intricate natural striations. The pendant is gracefully suspended on a fine beaded station chain, combining modern geometric style with the rich character of malachite for a truly captivating design. Secured with a spring ring clasp closure.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Spring Ring |
| Chain Type : | Link |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18 | 1.5 grams |
Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Spring Ring |
| Adjustable Size | Link |
| Approximate Weight | 1.5 gram(s) |









