No products in the cart.
Large Flat Oval Link Bracelet in 14K Yellow Gold (7.90 mm)
$1,104.99
Description
A stunning blend of elegance and modern design, the 14k yellow gold large flat oval link bracelet features a 3+1 pattern, where three smaller links connect to a bold, larger oval link, creating a stylish and balanced look. The polished finish enhances its luxurious shine, adding sophistication, making it perfect to add intrigue to everyday wear and special occasions.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 7.90 mm |
| Chain Type : | Link |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7.5 | 4.6 grams |
Additional information
| Weight | 4.6 lbs |
|---|---|
| Size | 7.5 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Adjustable Size | Link |
| Approximate Weight | 4.6 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (4.50 mm)
$1,131.99 – $1,335.99Price range: $1,131.99 through $1,335.99
14k Yellow Gold Solid Double Link Charm Bracelet (5.00 mm)
$968.99 – $972.99Price range: $968.99 through $972.99











