No products in the cart.
Geometric Tile Bracelet in 14K Yellow Gold (7.10 mm)
$2,162.99
Description
Elevate your style with this stunning 14k yellow gold tile bracelet, designed to command attention. Each polished tile features layered beveled edges in a distinctive diamond shape, catching light to create a dynamic interplay of highlights and shadows. This refined finish accentuates the geometric precision of the design, lending the piece modern elegance and style.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 7.10 mm |
| Chain Type : | Link |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7 | 9.1 grams |
Additional information
| Weight | 9.1 lbs |
|---|---|
| Size | 7 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Adjustable Size | Link |
| Approximate Weight | 9.1 gram(s) |
Related products
14k White Gold Solid Figaro Bracelet (3.80 mm)
$787.99 – $903.99Price range: $787.99 through $903.99














