2 Carat Cushion Lab Grown IGI G/VS1 Diamond Solitaire Ring in 10K Yellow Gold
$1,677.99
Description
Celebrate your forever with the brilliance of this 2 carat lab-grown diamond solitaire ring. Designed to captivate, this exquisite piece features classic four-prong 10K yellow gold band with refined 10K white gold prongs. The IGI-certified diamond, graded G color and VS1 clarity, offers luxurious sparkle with ethical peace of mind. Whether you’re planning the perfect proposal or marking a special milestone, this ring blends timeless beauty with modern values crafted to be cherished for a lifetime.
Product Details:
| Metal : | 10K Yellow Gold |
| Width : | 1.50 mm |
| Clarity : | VS1-VS2 |
| Color : | G-H |
| Laboratory Certificate : | IGI (International Gemological Institute) |
| Minimum Weight : | 2.00 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Polish : | Excellent |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | Lab Grown Diamond (CVD Process) |
| Symmetry : | Excellent |
| Type : | white-diamond |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 3 | 3.2 grams |
| 3.5 | 3.2 grams |
| 4 | 3.2 grams |
| 4.5 | 3.2 grams |
| 5 | 3.2 grams |
| 5.5 | 3.2 grams |
| 6 | 3.2 grams |
| 6.5 | 3.2 grams |
| 7 | 3.2 grams |
| 7.5 | 3.2 grams |
| 8 | 3.2 grams |
| 8.5 | 3.2 grams |
| 9 | 3.2 grams |
Additional information
| Weight | 3.2 lbs |
|---|---|
| Size | 3, 3.5, 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 10K |
| Style Name | Fancy,Solitaire, |
| Width | 1.50 mm |
| Number Of Diamonds | 1 Diamond |
| Shape | Cushion Diamond |
| Stone Creation Method | Lab Grown Diamond (CVD Process) Diamond |
| Color | G |
| Approximate Weight | 3.2 gram(s) |