No products in the cart.
14k Yellow Gold Trilogy Diamond Clover Earrings
$1,687.99
Description
These Trilogy Diamond Clover hoop earrings will quickly become your new favorite pieces! Lightweight with a sleek profile adds a fresh look on a classic style. Crafted in 14k yellow gold with a high polish finish. Designed with a snap closure.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 18.30 mm |
| Length : | 16.50 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.19 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Width | 0.72 in |
| Shape | Round Diamond |
| Average Color | J Diamond |
| Average Clarity | I2 Diamond |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 0.67 in |
| Color | J |



