No products in the cart.
14k Yellow Gold Stud Earrings with Faceted White Cubic Zirconia(2mm)
$55.99
Description
Tiny 2 millimeters white tone cubic zirconia adorns these stud style earrings. Wonderfully elegant, this pair made of 14k yellow gold.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 2.00 mm |
| Setting Type : | Four Prong |
| Lab Created : | yes |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Stone Creation Method : | simulated |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Additional information
| Metal | Yellow Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Studs |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.08 in |
| Shape | Round (Cubic Zirconia) |
| Stone Creation Method | Simulated (Cubic Zirconia) |
| Stone Treatment Method | Not Treated (Cubic Zirconia) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.08 in |






