No products in the cart.
14k Yellow Gold Polished Star Necklace with Diamond
$607.99
Description
Like the brightest star in the night sky, this opulent 14k yellow gold necklace twinkles with a single gorgeous diamond. Necklace is 18 inches long and closes with a lobster clasp. Weight of diamond is .004ct.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Type : | Cable |
| Minimum Weight : | 0.004 |
| Shape : | round-shape |
| Color : | I-J |
| Clarity : | I2-I3 |
| Setting Type : | Bezel |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 1.7 grams |
Additional information
| Weight | 1.7 lbs |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Bezel |
| Mincttw | 0.004 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 1.7 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (4.50 mm)
$1,131.99 – $1,335.99Price range: $1,131.99 through $1,335.99
14k Yellow Gold Solid Diamond Cut Rope Bracelet (2.50 mm)
$556.99 – $630.99Price range: $556.99 through $630.99












