No products in the cart.
new
14k Yellow Gold Polished Star Earrings with Diamonds(6.5mm)
$422.99
Description
These heavenly 14k yellow gold star earrings glisten with delicate diamonds. Post earrings are held in place by pushback clasps. Total weight of diamonds is .01ct.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.1 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 6.50 mm |
| Minimum Weight : | 0.01 |
| Number Of Diamonds : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Color : | J-K |
| Clarity : | I2-I3 |
| Setting Type : | Bezel |
Additional information
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Bezel |
| Width | 0.26 in |
| Mincttw | 0.01 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 2 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.26 in |
| Approximate Weight | 1.1 gram(s) |




