No products in the cart.
14K Yellow Gold Omega Diamond Bar Necklace
$2,174.99
Description
Elevate your style with this 14K yellow gold skinny omega necklace, featuring a sparkling diamond bar 0.08 cttw. Measuring 18 inches in length, this elegant piece is secured with a durable lobster clasp, making it perfect for everyday wear or special occasions.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 2.80 mm |
| Chain Type : | Omega |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.08 |
| Number Of Diamonds : | 10 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18 | 8.7 grams |
Additional information
| Weight | 8.7 lbs |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Setting Type | Prong |
| Width | 2.80 mm |
| Number Of Diamonds | 10 Diamond |
| Shape | Round Diamond |
| Chain Type | Omega |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Adjustable Size | Prong Diamond |
| Surface Marking | Prong |
| Color | I |
| Approximate Weight | 8.7 gram(s) |



