No products in the cart.
14k Yellow Gold High Polish Elongated Heart Necklace
$381.99
Description
This Elongated Heart necklace is simple and sweet, at the center sits a dainty bright diamond. Truly a classy design that will catch your eye. Crafted in 14k yellow gold with a high polish finish & a lobster clasp closure. Available in an 18 inches length.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Heart Height : | 0.50 in |
| Heart Width : | 0.50 in |
| Chain Type : | Link |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | round-shape |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 1.6 grams |
Additional information
| Weight | 1.6 lbs |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy&44;Heart |
| Setting Type | Bezel |
| Mincttw | 0.02 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Heart Height | 0.50 in |
| Heart Width | 0.50 in |
| Approximate Weight | 1.6 gram(s) |




