No products in the cart.
14K Yellow Gold Citrine Station Bracelet
$246.99
Description
Elevate your everyday elegance with our 14K Yellow Gold Citrine Station Bracelet. Crafted from polished 14K yellow gold open cable chain measures a refined 7 inches in length, with a convenient 6 1/2 inches jump ring for an adjustable fit. Secured with a sturdy lobster clasp, this piece blends timeless design with wearable luxury perfect for stacking or wearing solo.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Type : | Cable |
| Number Of Stones : | 5 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | baguette-shape |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
| Stone Type : | citrine |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7 | 0.9 grams |
Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Size | 7 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Setting Type | Bezel |
| Shape | Baguette |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment Method | Not Treated |
| Number Of Stones | 5 |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Stone Type | Citrine |
| Adjustable Size | Citrine |
| Surface Marking | Bezel |
| Approximate Weight | 0.9 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Mariner Link Bracelet (4.50 mm)
$585.99 – $668.99Price range: $585.99 through $668.99
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (4.50 mm)
$1,131.99 – $1,335.99Price range: $1,131.99 through $1,335.99





















