No products in the cart.
new
14k Yellow Gold Byzantine Style Chain Bracelet (7.20 mm)
$1,584.99 – $1,675.99Price range: $1,584.99 through $1,675.99
Description
14k yellow tone gold, this bracelet features a delicately beautiful byzantine chain. Measures 7 1/4 inches and 8 inches and secured with a lobster clasp.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 7.20 mm |
| Chain Type : | Byzantine |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7.25” | 6.8 grams |
| 8” | 7.5 grams |
Additional information
| Weight | 6.8 lbs |
|---|---|
| Size | 7.25, 8 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Byzantine |
| Width | 0.28 in |
| Chain Type | Byzantine |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Approximate Weight | 6.8 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Mariner Link Bracelet (4.50 mm)
$585.99 – $668.99Price range: $585.99 through $668.99
14k White Gold Solid Figaro Bracelet (3.80 mm)
$787.99 – $903.99Price range: $787.99 through $903.99
14k Yellow Gold Solid Diamond Cut Rope Bracelet (2.50 mm)
$556.99 – $630.99Price range: $556.99 through $630.99














