No products in the cart.
14K Yellow Gold Blue Topaz Paperclip Bracelet (1.50 mm)
$415.99
Description
Crafted in solid 14K yellow gold, this stylish paperclip chain bracelet features a vibrant blue topaz gemstone that adds a warm, golden glow to your look. Measuring 7 inches in length, it is secured with a sturdy lobster clasp for comfortable, all day wear. Perfect for layering or as a stand alone statement piece.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Width : | 1.50 mm |
| Chain Type : | Link |
| Dimension : | 6×4 MM |
| Number Of Stones : | 1 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | baguette-shape |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7 | 0.9 grams |
Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Size | 7 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Setting Type | Bezel |
| Width | 1.50 mm |
| Shape | Baguette |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment Method | Not Treated |
| Number Of Stones | 1 |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Dimension | 6×4 MM |
| Stone Type | Blue Topaz |
| Adjustable Size | Blue Topaz |
| Surface Marking | Bezel |
| Approximate Weight | 0.9 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Mariner Link Bracelet (4.50 mm)
$585.99 – $668.99Price range: $585.99 through $668.99
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (3.00 mm)
$578.99 – $647.99Price range: $578.99 through $647.99
















