No products in the cart.
14K Yellow Gold Aqua Station Bracelet
Description
Elevate your everyday elegance with our 14K Yellow Gold Aqua Station Bracelet. Crafted from polished 14K yellow gold open cable chain measures a refined 7 inches in length, with a convenient 6 1/2 inches jump ring for an adjustable fit. Secured with a sturdy lobster clasp, this piece blends timeless design with wearable luxury perfect for stacking or wearing solo.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Type : | Cable |
| Number Of Stones : | 5 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | baguette-shape |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
| Stone Type : | Aqua |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7 | 0.9 grams |
Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Size | 7 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy, |
| Setting Type | Bezel |
| Shape | Baguette |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment Method | Not Treated |
| Number Of Stones | 5 |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Stone Type | Aqua |
| Adjustable Size | Aqua |
| Surface Marking | Bezel |
| Approximate Weight | 0.9 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (3.00 mm)
$578.99 – $647.99Price range: $578.99 through $647.99












