No products in the cart.
14k White Gold Diamond Hoop Double Sided Three Row Earrings (2 cttw)
$4,792.99
Description
Featuring a delicately charming twist to the classic hoop style earrings, these beauties showcase two sides and three rows of round diamonds. Made of 14k white gold, these are secured with hinge locks.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 1.95 |
| Number Of Diamonds : | 400 |
| Number of Round Diamonds : | 400 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | White Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Setting Type | ProngProngs |
| Mincttw | 1.95 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 400 (Diamond) |
| Number of Round Diamonds | 400 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 1.50 in |





