No products in the cart.
14k White Gold Channel Set Princess Diamond Wedding Ring Band
$995.99
Description
A streamlined and tailored appearance is the hallmark of this expertly crafted princess cut diamond wedding band. The sleek line of channel set diamonds sparkles across the front of the band. Highly polished rails of 14k white gold provide a smooth and precise border while princess cut diamonds demonstrate their brilliance.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.4 mm |
| Clarity : | SI1-SI2 |
| Color : | H-I |
| Minimum Weight : | 0.17 |
| Number Of Diamonds : | 14 |
| Shape : | princess-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.4 mm |
| Mincttw | 0.17 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 14 (Diamond) |
| Shape | Princess (Diamond) |
| Average Color | H (Diamond) |
| Average Clarity | SI1 (Diamond) |
Related products
14k White Gold Common Prong Round Diamond Eternity Ring
$3,673.99 – $4,339.99Price range: $3,673.99 through $4,339.99









