No products in the cart.
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (4 cttw FG/VS2)
$3,074.99
Description
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled sophistication of beautiful prong-set emerald cut lab grown diamonds. The light it radiates is as eternal and bright as the emotion it symbolizes.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Width : | 4.29 mm |
| Clarity : | VS2-SI1 |
| Color : | F-G |
| Minimum Weight : | 3.96 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | emerald-shape |
| Stone Creation Method : | Lab Grown Diamond (CVD Process) |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Eternity, |
| Setting Type | Prong |
| Width | 4.29 mm |
| Shape | Emerald Diamond |
| Average Color | F-G Diamond |
| Average Clarity | VS2 Diamond |
| Stone Creation Method | Lab Grown Diamond |
| Adjustable Size | Prong Diamond |
| Surface Marking | Prong |
| Color | F-G |


