No products in the cart.
Diamond Chevron Pendant in 14k White Gold (1/3 cttw)
$946.99
Description
Beautifully simple in 14k white gold, this chevron style diamond pendant hangs from an 18 inches cable chain. Secured with a lobster closure.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 0.60 |
| Width : | 1/3 cttw |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.30 |
| Number Of Diamonds : | 29 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 18 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Setting Type | Prong |
| Width | 1.48 in |
| Mincttw | 0.30 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 29 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
Related products
14k White Gold Thin Motif Round Omega Necklace
$1,029.99 – $1,097.99Price range: $1,029.99 through $1,097.99



