No products in the cart.
14k Two Tone Gold Curb Chain Bracelet with Diamond Pave Links (11.50 mm)
Description
Clusters of sparkling diamonds bring luxurious shine and contrast to a classic 14k two tone gold curb chain bracelet. Bracelet is 8 1/4 inches long, 11.5mm wide, and closes with a box clasp. Total weight of diamonds is 1.00ct.
Product Details:
| Metal : | 14K Two-Tone Gold |
| Clasp : | Box Clasp |
| Width : | 11.50 mm |
| Chain Type : | Curb |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 1.00 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 8.25” | 15.9 grams |
Additional information
| Weight | 15.9 lbs |
|---|---|
| Size | 8.25 |
| Metal | Two-Tone Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Curb&44;Fancy |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.45 in |
| Mincttw | 1.00 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Curb |
| Clasp | Box Clasp |
| Approximate Weight | 15.9 gram(s) |
Related products
14k Yellow Gold Solid Figaro Bracelet (4.50 mm)
$1,131.99 – $1,335.99Price range: $1,131.99 through $1,335.99
14k White Gold Solid Figaro Bracelet (3.80 mm)
$787.99 – $903.99Price range: $787.99 through $903.99
14k Yellow Gold Solid Diamond Cut Rope Bracelet (2.50 mm)
$556.99 – $630.99Price range: $556.99 through $630.99




















